Будьте обережні – лептоспіроз !

   Лептоспіроз – особливо-небезпечна інфекція з важким перебігом, що вражає судини, печінку, інші внутрішні органи.
    Збудник лептоспірозу може спричиняти захворювання як в людини, так і в тварин.  Висока інфікованість лептоспірозом відмічається серед хатніх гризунів – щурів, мишей.
  Слід пам’ятати, що у тварин захворювання може протікати і безсимптомно, але при цьому тварина може бути джерелом інфекції для інших тварин та людей. 
   Збудник лептоспірозу виділяється  з організму хворої тварини з сечею, кров’ю, іншими рідинами. 
    У довкіллі збудник лептоспірозу добре зберігається у вологих місцях, воді відкритих водоймищ, колодязів, у вологих продуктах харчування тощо.
Причиною зараження людей може бути вживання сирої води з випадкових водоймищ та ковтання води при купанні, робота на вологих територіях без спецодягу (гумові чоботи, рукавиці), вживання харчових продуктів до яких мали доступ гризуни та інші.
    Мікроби потрапляють в організм людини не тільки через травний тракт, а також через пошкоджену шкіру, слизову рота, носа, очей. З моменту попадання інфекції в організм людини до початку хвороби проходить в середньому від 2 до 20 діб (найчастіше 7-9 діб).  Початок захворювання у людини найчастіше нагадує грип чи гостру респіраторну вірусну інфекцію. Зазвичай хвороба починається з ознобу та загальної млявості, температура тіла різко «підскакує» до 39-40 С, з’являється нудота, блювота, головний біль, болі в попереку, суглобах і м’язах, особливо литкових. На 3-8-й день може з’явитися жовтяниця шкіри та очей, висип на шкірі тулуба і кінцівок, крововилив у сітківку ока, внутрішні органи. 
  Захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків, оскільки іноді хвороба протікає важко, з ускладненнями на нирки, печінку, очі. Найчастіше смерть настає від повної відмови роботи нирок. Тому так важлива своєчасна діагностика і госпіталізація людини, яка захворіла  на лептоспіроз. І ні в якому разі не можна займатися самолікуванням.              
    В останні  роки  відмічається  висока  заселеність  мишовидними  гризунами  , цьому  сприяють  погодні  умови , антисанітарний  стан  дворів та ринків. 
Вирішальним  профілактичним  заходом  в  боротьбі з  лептоспірозом  є знищення гризунів , особливо на продуктових складах, коморах, у житлових будинках та інших об’єктах.  Велике  значення  в профілактиці  лептоспірозу  має  захист  водоймищ  від  можливого  забруднення продуктами  життєдіяльності  сільськогосподарських  тварин  та  гризунів.                      
 Виконання  зазначених  заходів  дасть  змогу  запобігти  захворюванню  на  лептоспіроз.
 
 Помічник лікаря-епідеміолога                                              Сологуб З.В.
 ВСП «Іллінецький міжрайонний  
відділ лабораторних досліджень»                                                                     
 
Повернутись