На Вінниччині успішно реалізовується державна політика у сфері запобігання та протидії домашньому насильству

Як повідомили в Департаменті соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації, на Вінниччині діє Обласна комплексна програма підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків та попередження торгівлі людьми на період 2021 року, затверджена рішенням 13 сесії Вінницької обласної ради 7 скликання від 20 грудня 2016 року  № 226 «Про Обласну комплексну програму підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків та попередження торгівлі людьми на період 2021 року». 
 
Позитивним показником проведеної роботи є збільшення на 10 відсотків  звернень з приводу насильства в сім’ї, у 2017 році зафіксовано 7818 звернень, за 9 місяців 2018 року -7076. 
 
Протягом  9 місяців 2018 року на профілактичному обліку в органах Національної поліції у Вінницькій області з приводу вчинення домашнього насильства перебували 4148 осіб; кількість винесених офіційних попереджень складає 3691.
 
За вчинення домашнього насильства для проходження корекційних програм направлено 0 осіб. 
 
Міжвідомча рада з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми працює в області з 2012 року. 
 
Мережа спеціалізованих установ, закладів, служб та організацій у Вінницькій області.
 
Діють:
 
Жмеринський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей, Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей, Козятинський обласний соціальний центр матері та дитини.
 
 З 20 грудня 2017 року підписано Меморандум про взаєморозуміння між Вінницькою обласною державною адміністрацією і Представництвом Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні щодо реалізації проекту «Комплексний підхід до вирішення проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні». 
 
В рамках Меморандуму в області відкрито Притулок тимчасового перебування жінок, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, який діє на базі обласного комунального закладу. 
 
Послугами притулку з 31.05.2018. по 07.11.2018 скористалися 21 жінка із 25 дітьми. Всі отримали психологічну, юридичну допомогу. Мають можливість отримати консультацію соціального працівника.
 
Станом на 07 листопада 2018 року в притулку для тимчасового перебування жінок, які постраждали від домашнього насильства, перебуває 11 жінок та 9 дітей, з них:
 
Бершадський р-н – 1 жінка;
Вінницький р-н – 1 жінка (1 дитина);
Оратівський р-н - 1 жінка (1 дитина);
Тростянецький р-н – 1 жінка (1 дитина);
Тиврівський р-н – 1 жінка (1дитина);
м. Вінниця – 4 жінки (3 дитини);
м. Жмеринка – 1 жінка (1 дитина);
м. Козятин - 1 жінка (1 дитина).
Вільних місць – 3. 
 
В рамках проекту діють 4 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги на базі:
 
Вінницького обласного ЦСССДМ (обслуговує Вінницький та Калинівський райони).
Барського РЦССДМ (обслуговує Барський та Мурованокуриловецький райони).
Гайсинського РЦССДМ (обслуговує Гайсинський та Тростянецький райони).
Могилів-Подільського РЦССДМ (обслуговує Могилів-Подільський, Чернівецький райони та м. Могилів-Подільський).
Станом на 7 листопада 2018 року працівниками мобільних бригад допомогу надано 1451 особі. 
 
В області вперше запроваджено моніторинг діяльності суб’єктів, які здійснюють заходи щодо запобігання та протидії домашньому насильству з виїздом у райони та міста обласного значення разом із представниками служби у справах дітей облдержадміністрації, Вінницького обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Головного управління Національної поліції у Вінницькій області. В ході якого було надано методичні рекомендації щодо посилення взаємодії суб’єктів місцевого рівня у Чернівецькому, Іллінецькому, Піщанському, Крижопільському та Немирівському районах. 
 
За сприяння Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації громадською організацією «Бюро інституційного розвитку»:
 
виготовлено та розповсюджено інформаційні листівки А-4 (тираж 3000 прим.) та А-7«Зупини домашнє насильство» (тираж 100 прим.);
виготовлено та розповсюджено листівки А-4 (500 прим.);
виготовлено та розміщено у засобах масової інформації 3 відеоролика.
Крім того, Департамент розробив та забезпечив виготовлення збірки законодавчих, нормативно-правових актів «Запобігання та протидія домашньому насильству», до якої ввійшов вищевказаний Порядок. 
 
За рахунок коштів обласного бюджету забезпечується діяльність безоплатної телефонної «Лінії довіри» 0 800 75 04 75 з питань запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та дискримінацією за ознакою статі. Це сприяло розширенню можливостей постраждалих від домашнього та гендерно-зумовленого насильства, в тому числі жінок та дівчат із сільської місцевості, звернутися за допомогою.
 
Протягом 2017 року за консультативною допомогою на «Лінію довіри» звернулись 885 осіб, з яких 688 жінок та 197 чоловіків. 
 
Інноваційним підходом та дієвим механізмом щодо протидії дискримінації за ознакою статі стало утворення та діяльність Експертної ради з питань запобігання та протидії  дискримінації за ознакою статі, яка є постійно діючим консультативно-дорадчим органом. Протягом 2017-18 року до цієї ради для розгляду надійшло 11 звернень щодо розміщення зовнішньої реклами та оголошень про найм на роботу з дискримінаційними вимогами до кандидатів, всі вони визнані дискримінаційними за ознакою статі. В результаті вжитих заходів всі види сексистської реклами знято з рекламних щитів області. 
 
На даний час розпочато підготовку до проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».
Повернутись