ОБЕРЕЖНО, КРИХКИЙ ЛІД!

Скорочуючи собі по льоду шлях через річку чи озеро, людина необдумано наражає себе на  небезпеку. Як результат цього – падіння у крижану воду і нерідко – загибель. Аби попередити нещасні випадки на льоду, слід запам’ятати: 
- лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики); 
- тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід; 
- обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу - під снігом лід завжди тонший; 
- тонкий лід і там, де б'ють ключі, де швидкий плин (або струмок впадає в річку); 
- особливо обережно спускайтеся з берега -  лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря. 
Візьміть з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду. Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Інакше вам доведеться з'ясовувати, наскільки добре ви запам'ятали і засвоїли цю пораду. 
Безпечним вважається лід: для одного пішоходу - лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки - не менше 10-12 сантиметрів (масове катання - 25 см); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 см.
Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях. 
Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини - негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду. 
Запам’ятайте, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це диктує багаторічний досвід не самих щасливих рибалок: 
- не пробивайте поруч багато лунок; 
- не збирайтеся великими групами на одному місці; 
- не пробивайте лунки на переправах; 
- не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було; 
- завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів; 
- тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку. 
Якщо ж ви провалилися на льоду річки або озера, широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися. Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори. Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. 
Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра. 
Якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко - постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу. Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм. 
І завжди пам'ятайте: відправлятися на водойми поодинці небезпечно!
 
ГУ ДСНС України у Вінницькій області
 
Повернутись