Права та обовязки громадянина при перевірці документів, поверхневій перевірці, адміністративному затриманні поліцейськими Національною поліцією України

 
Перевірка документів
Раніше Закон «Про міліцію» передбачав право міліціонерів перевіряти документи у громадян в разі підозри у вчиненні правопорушення, зараз же новим законом "Про національну поліцію" перелік підстав для перевірки документів розширено.
Так, згідно зі ст. 32 Закону поліцейський має право вимагати у особи пред'явлення їм ідентифікують особу документів і / або документів, які підтверджують право особи, у випадках:
Якщо зовнішні ознаки особи схожі з ознаками особи, яка розшукується або є безвісти зниклою;
Якщо є достатньо підстав вважати, що особа вчинила або збирається вчинити правопорушення;
Якщо особа перебуває на території, яку охоплює спеціальний режим;
Якщо у особи є заборонена зброя, наркотики і т.д. без відповідних документів;
Якщо особа перебуває в місці скоєння злочину, ДТП, іншої надзвичайної події;
Якщо зовнішні ознаки особи, її транспортного засобу говорять про причетність до правопорушення.
 
Чи потрібно тепер всім завжди носити з собою паспорт?
Звичайно ж ні. Хоча б тому, що жоден закон не зобов'язує вас робити це. Крім того, крім паспорта такими документами можуть бути студентський, водійське посвідчення, службове чи пенсійне посвідчення і т.д.
Однак, щоб не нариватися на неприємності і заощадити час, краще, звичайно, мати з собою якийсь подібний документ, тому що поліцейський має право для встановлення вашої особи вас затримати до 3-х годин. Крім того, можете зателефонувати в крайньому випадку вашим родичам, щоб підтвердити інспектору інформацію про вашу особу.
 
Щодо поліцейського
За новим законом "Про національну поліцію", якщо поліцейський у формі, він не зобов'язаний показувати документи. У нього є спеціальний жетон, за яким його ідентифікують.
Запишіть дані, зазначені на ньому. Або можете зняти на відео. Адже це дозволено законом. У будь-якому випадку, зберігайте спокій, не нервуйте, врешті-решт поліцейський - представник влади, а його основне завдання - забезпечити вашу ж безпеку і громадський правопорядок.
 
Обшук, поверхнева перевірка
За новим законом поліцейським проводити обшук особи заборонено! Однак поліцейський має право провести поверхневу перевірку (руками, спецзасобом проводити по одязі з метою виявлення заборонених предметів). Такі дії здійснюються поліцейським однієї статі з обшукуваним.
Під час поверхневої перевірки речей або автомобіля ви повинні самостійно показати поліцейському вміст особистих речей або автомобіля.
Копатися в ваших речах або кишенях, ніхто, крім вас, не має права. Під час огляду уважно стежте за своїми речами, щоб туди нічого не підкинули. Якщо ж у вас знайшли щось протизаконне, поліцейський повинен скласти протокол.
Ви можете не погоджуватися з написаним в ньому і просто його не підписувати. Наша порада: нічого не підписувати до приїзду вашого адвоката.
Адже все, що ви підпишете, може бути використано проти вас.
 
Адміністративне затримання
Адміністративне затримання, згідно зі ст. 260 КУпАП України, може бути здійснено в наступних випадках:
З метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу;
Встановлення особи;
Складання протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості його складання на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим;
Забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення.
 
Права та обов'язки
Якщо вас затримали, ви маєте право не давати показання або пояснення щодо себе, членів своєї сім'ї чи близьких родичів. Це право вам гарантується 63 статтею Конституції України.
Якщо поліція хоче затримати громадянина, вона це може зробити. І чинити опір законним наказам поліцейського не можна. Це порушення законодавства. Поліцейський в такому випадку має право застосувати фізичну силу і спецзасоби.
Вам повинні невідкладно повідомити причини затримання,  дати право повідомити близьким, родичам про те, що вас затримали, куди вас направлять. Вам повинні вручити протокол про затримання, який повинен містити точний час затримання, місце, ваші дані, пояснення ваші і поліцейського.
У протоколі вказується час затримання, тобто той час, коли вас фізично зупинили, а не час, коли привезли до відділку.
Опиратися поліції немає практичного сенсу.   Краще розпитати, куди вас везуть, і подзвонити рідним.
Запам'ятайте, поліцейський не має права вилучати у вас будь-які речі, якщо вони не є знаряддям або об'єктом скоєння правопорушення. У будь-якому випадку на вилучення речей також повинні скласти протокол у присутності двох понятих.
Відповідно до Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою,затвердженого постановою КМУ від 28.ю12.2001 року № 1363
негайно після фактичного затримання особи поліція повідомляє за допомогою телефонного, факсимільного зв’язку на єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги (0-800-213103) (контактний центр системи безоплатної вторинної правової допомоги) та інші телефонні номери, електронної пошти або через комплексну інформаційно-аналітичну систему забезпечення надання безоплатної правової допомоги відповідному регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги відомості про затриману особу.  Запам’ятайте: до приїзду призначеного адвоката ніхто не має права проводити допит або брати у Вас пояснення.
  Коли вас привезли до відділку, вимагайте, щоб інформацію про ваш приїзд внесли в журнал відвідувань.
Запам'ятайте, затримання за адміністративне правопорушення, може тривати не більше ніж 3 години!
Якщо ж ви скоїли кримінальний злочин (зброя без документів, наркотики і т.д.), то вас можуть затримати до 3 діб. Але поліцейські повинні повідомити про це прокурору протягом доби.
Якщо вас тримали понад установлений законом терміну або поліція порушила інші ваші права, Ви можете написати скаргу в прокуратуру (обов'язково в ній вкажіть імена службових осіб, які проводили затримання, підстави, за якими ви вважаєте його незаконним і коротко опишіть обставини справи). Роздрукуйте її в 2-х примірниках, один з них зареєструйте.
Крім того, після затримання слід також написати заяву до місцевого суду і передати його через чергового або слідчого для того, щоб слідчий суддя розібрався в законності вашого затримання.
Вашу вину повинні доводити самі поліцейські і прокуратура, ви не повинні доводити свою невинність, проте вимагайте своєї особистої участі в судовому засіданні з обрання запобіжного заходу у відношенні вас, щоб довести свою правоту і надати аргументи на вашу користь самостійно або через власного адвоката, що набагато ефективніше.
 
Застосування сили
Поліцейському заборонено:
наносити удари спецзасобами по шиї, ключиці, статевих органах, попереку, животі;
застосовувати водомети при температурі навколишнього середовища нижче 10 ° C;
застосовувати наручники довше 2-ух годин безперервного використання без їх послаблення.
Поліцейський зобов'язаний заздалегідь попередити вас про застосування фізичної сили, спецзасобів, зброї і дати вам час, щоб виконати його законні вимоги. Заборонено застосовувати вищевказані дії до вагітних, дітей, інвалідів та людяй похилого віку, крім тих ситуацій, коли вони загрожують життю інших людей.
Якщо ж поліцейським була застосована сила незаконно, то ви маєте право повідомити про це начальника цього поліцейського, прокурора, які повинні негайно вжити відповідних заходів.
Як висновок хочеться сказати, що не варто панікувати при спілкуванні з поліцією. Їх основне завдання - це підтримка правопорядку і захист в першу чергу вас від усяких неприємностей. Тому пам'ятайте про свої права і в будь-якому випадку знайте, що ви завжди маєте право на дзвінок, допомогу кваліфікованого юриста, адвоката для правової допомоги в будь-якій ситуації.
 
Повернутись