ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО ХВОРОБУ ЛАЙМА

       Хвороба Лайма (системний кліщовий бореліоз) – інфекційна хвороба, переносником якої є іксодові кліщі, що зустрічаються в лісі, на луках,пасовищах, а в останнє десятиріччя  перемістилися до паркової зони міст та скверів.
             Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі та речах. Крім того, вони можуть заноситися до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
            Зараження відбувається головним чином при нападі кліщів, від яких борелія в період кровосмоктання потрапляє в кров і розноситься по всьому організму людини. Особливо чутливими до цієї інфекції є нервова система, м”язи серця, печінка, селезінка, суглоби.
Тривалість інкубаційного періоду – від 1 до 53 днів, частіше – 12 днів.
      Хвороба характеризується розмаїттям клінічних проявів. На ранніх етапах основними симптомами є кільцевидна еритема (почервоніння), яка з'являється на місці укусу кліща, головний біль, слабкість, підвищення температури тіла до 38 – 39 градусів, болі в суглобах, збільшення печінки та селезінки.
      Через 2 – 10 днів від початку хвороби на ділянці укусу кліща, найчастіше на шиї, тулубі, стегнах виникає папула і швидко ексцентрично збільшується, досягаючи в діаметрі до 20 см і більше. В центрі еритема розріджується, блідне, нагадуючи “бичаче око”.
         Після цього розвивається ураження нервової системи: менінгіти, радикуліти, ураження черепних нервів та інше. Уражається серце (виникають блокади, аритмії, міокардит, перикардит), суглоби, особливо великі, орган зору, може виникати міозит, збільшується печінка та селезінка.
            
Засоби особистого захисту від кліщів:
      Вони прості й доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров’я :
- При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в       світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, які повзають. 
 - Місце для відпочинку, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20 – 25 м.
- Вдома треба одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє його кліщів.
- Використовуйте для захисту від кліщів ефективні репеленти, тобто речовини, які їх відлякують. 
       Відтепер Ви озброєні знаннями про небезпеку на природі. Тому нічого не заважатиме повноцінно відпочивати. Адже найкращий спосіб зняття напруги та стресів – саме спілкування з природою.  Приємного Вам відпочинку!    
 
Завідувач ВСП «Іллінецький міжрайонний відділ 
лабораторних досліджень»                Петренко В.П.
 
Повернутись