«Сучасний стан та перспективи розвитку альтернативної енергетики у Вінницькій області»

 

Перспективним напрямом створення надійних систем енергозабезпечення та істотного поліпшення умов життя і праці для населення є широке використання альтернативних джерел енергії, яке у всіх провідних країнах світу  набуло широкого розвитку. За рахунок цього одночасно вирішується декілька завдань, а саме: забезпечення власними енергоресурсами; скорочення імпорту палива;зменшеннязабруднення навколишнього середовища; створення нових робочих місць при проектуванні, виготовлені та експлуатації; стимулювання наукового супроводу розробок та проектів. Широкого застосування в сільськогосподарському виробництві, як у розвинутих країнах, так поступово і унас дістають такі альтернативні джерела енергії, як вітрова, сонячна, мала гідроенергетика та енергія біомаси.

Робота в сфері енергозбереження у Вінницькій області здійснюється в рамках «Програми підвищення енергоефективності та зменшення споживання енергоресурсів у Вінницькій області на 2010-2015 роки». За рахунок виконання технічних та організаційних енергозберігаючих заходів вищезгаданої Програми, у 2012 році заощаджено 32,5 тис. тонн умовного палива  паливно-енергетичних ресурсів. За цей період з різних джерел на реалізацію енергозберігаючих заходів спрямовано всього 159,9 млн.грн.

З метою конкретизації завдань Програми на 2012-2013 роки прийнято розпорядження голови облдержадміністрації від 15 березня 2012 року № 121 «Про заходи з переведення котелень на альтернативні види палива в закладах бюджетної сфери області».На виконання цього розпорядження у 2012 році комунальним підприємством «Вінницяоблтеплоенерго» встановлено додаткові котли на біопаливі (паливні брикети) в 3-х котельнях, що опалюють бюджетні заклади обласного підпорядкування – спец. школи-інтернати с.Кисляк Гайсинського району, с. Самгородок Козятинського району, смт. Вороновиця Вінницького району.

За сприяння ПрАТ «Вінницяоблпаливо» змонтовано та введено в експлуатацію твердопаливні котли в 11 бюджетних закладах Калинівського, Погребищенського та Хмільницького районів. В містах і районах області на альтернативні види палива також переведено повністю або частково опалювальні системи ще 57-ми закладів.

Загалом, на впровадження в бюджетних установах опалювальних систем, які працюють на альтернативних (місцевих) видах палива і електроенергії, у 2012 році спрямовано понад 9 млн.грн., що дало можливість заощадити 1 776 твердого умовного палива.

Із зазначеного обсягу коштів на встановлення в 10-ти котельнях бюджетних закладів котлів, що працюють на альтернативному (місцевому) паливі або електроенергії, понад 1 млн.грн. спрямовано із застосуванням механізму залучення кредитних ресурсів.

Всього на початок 2013 року з природного газу на альтернативні види палива в області переведено 135опалювальних систем бюджетних закладів,із них:86 – на біомасу;36 – на вугілля; 13 – на ел.енергію.Економія газу складає – біля 6,5 млн.куб.м. на рік.

Значна увага приділяється в області розвитку малої гідроенергетики. За 2011-2012 роки підприємствами, що експлуатують малі ГЕС області, за власні кошти відновлено та введено в дію 5 малих ГЕС загальною потужністю 850 кВт:Браїлівська ГЕС Жмеринського р-ну, Гутівська ГЕС Тульчинського р-ну, Слобода-Бушанська ГЕС Ямпільського р-ну, Придністрянська ГЕС Ямпільського р-ну, Чапаївська ГЕС с.Війтівка Бершадського р-ну.

Нині в області працює 17 малих ГЕС загальною потужністю біля 21 мВт. Щорічно ними відпускається в мережі області від 80 до 100 млн.кВт.год. електроенергії, що еквівалентно заощадженню 30 тис.тонн умовного палива паливних ресурсів держави.

Також, в області працюють підприємства з виробництва альтернативного палива з деревинних матеріалів та відходів переробки сільськогосподарської продукції.Вони розташовані у Бершадському, Жмеринському, Іллінецькому, Крижопільському, Літинському районах та м.Вінниці. У 2012 році ними вироблено 19,5 тис.тонн твердого палива у вигляді пелет, брикетів та паливних гранул.

Усмт.Турбів Липовецького району збудовано завод з виробництва пелет з відходів переробки сільськогосподарської продукції (солома, ріпак, лушпиння соняшнику, тощо) потужністю 75 тис.тонн/рік.Крім того, на Гайсинському спиртовому заводі працюють лінії з виробництва біобензину класу А-92 з патоки та ефірів (вторинний продукт виробництва спирту-ректифікату), а також з виробництва компонента моторного палива альтернативного (КМПА).У 2012 році вироблено 472 тонни біобензину та 5 352 тонни КМПА.Робота в цьому напрямку продовжується.

Розпорядженням голови облдержадміністрації від 29.04.2013р. № 172 «Про впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження у 2013 році» уточнено пооб’єктний перелік енергозберігаючих заходів, що мають бути впроваджені у 2013 році підприємствами та організаціями спільної власності територіальних громад області.На впровадження цих заходів з різних джерел планується залучити понад 20 млн.грн.

 

Підготовлено за матеріалами Головного управління житлово-комунального господарства, енергетики та зв’язку Вінницької облдержадміністрації та кафедри відновлюваної енергетики Вінницького національного технічного університету.

 

Повернутись