Ураження блискавкою

        Влітку, під час зливи, найбільшу небезпеку для населення становить блискавка та гроза. Блискавка – це величезний електричний розряд в атмосфері під час грози, що супроводжується досить яскравим спалахом світла та громом. Під час грози та спалаху блискавки виникає велика загроза життю і здоров’ю людини, летальність при ураженні блискавкою становить майже 30%, а ті, хто вижив досить часто залишаються інвалідами.
       Ураження блискавкою можливе у випадку перебування людини як під відкритим небом, так і в закритому приміщенні поблизу працюючого електрообладнання – включеного комп’ютера, телевізора чи радіоприймача. При ураженні блискавкою людина втрачає свідомість, падає, можливі судоми тіла. Якщо свідомість повертається, то уражена блискавкою людина стає надто збудженою, може стогнати чи кричати від сильного болю, який спричиняють глибокі опіки від атмосферного струму. Досить часто у постраждалих перестає діяти рука чи нога, погіршується зір та слух, виникає нестерпний головний біль.
     При ураженні блискавкою людина може отримати і травматичні ушкодження тіла та голови. У тяжких випадках зупиняється дихання та серцебиття. На поверхні шкіри залишаються, так звані, знаки блискавки – світло-рожеві або червоні смуги. Постраждала людина має шанс на життя, якщо їй своєчасно надати першу медичну допомогу. По-перше, постраждалого слід терміново покласти на рівне місце, оглянути його, перевірити дихання, пульс, забезпечити доступ свіжого повітря та підняти ноги на 15-30 см за допомогою підручних засобів.
     При повній зупинці дихання та серцебиття настає клінічна смерть. І все ж, постраждалу людину у стані клінічної смерті можна повернути до життя. Якщо протягом 4-6 хвилин не відновити дихання та кровообіг, то повернути постраждалого до повноцінного життя буде неможливо. Саме тому, не гаючи ні хвилини слід почати робити штучну вентиляцію легень та непрямий масаж серця.
     Щоб забезпечити достатню кількість кисню для повноцінної вентиляції легень застосовують дихання «рот у рот» або «рот у ніс». Для цього відкрийте постраждалому рот, очистіть його від слизу, голову відхиліть назад, слідкуючи, аби язик не закривав гортань. Однією рукою тримайте голову та шию, пальцями іншої затисніть носа. Зробіть глибокий вдих і через носову хустинку, міцно притиснувшись ротом до рота, зробіть сильний видих. Слідкуйте за рухом грудної клітки, після вашого видиху в рот чи в ніс, грудна клітка постраждалого повинна підійматися.
      Масаж серця виконують схрещеними долонями обох рук, які розміщують посеред грудини в нижній її третині. Надавлюють на грудину основами долонь, усією масою тіла, з частотою 100 разів на хвилину. Незалежно від того, яка кількість осіб проводить реанімацію, співвідношення вдихів та надавлювань повинно бути 2:30.
     Якщо у постраждалого з’явилося слабке дихання та серцебиття, слід піднести до носа ватку з нашатирним спиртом, при поверненні свідомості необхідно напоїти теплим чаєм чи кавою, по-можливості, дати знеболювальне та заспокійливе. Отримані від ураження блискавкою опіки, обережно обробити перекисом водню та накласти стерильну пов’язку. Якщо гроза продовжується, слід перенести постраждалого у надійне, крите приміщення. Закопувати постраждалого в землю чи обгортати землею категорично забороняється! Подібні дії спричиняють лише шкоду, адже від вологої землі охолоджується тіло, ускладнюється дихання та ритм серця, можливе інфекційне зараження ділянки опіків, а головне – втрачається час для своєчасної та необхідної медичної допомоги.
     Якщо після блискавки постраждало кілька осіб, повідомте у службу (швидкої) екстреної медичної допомоги про кількість уражених та почніть допомагати, у першу чергу, тому, хто втратив свідомість і не дихає. Усіх постраждалих слід терміново доправити до найближчої лікарні. При умові, коли постраждалого везуть самостійно, а не з бригадою (швидкої) екстреної медичної допомоги, то його слід покласти на бік, адже у потерпілого може початися блювота.
 
Правила поведінки під час грози
 
  Якщо розпочинається гроза, необхідно швидше покинути відкрите місце. Вибираючи схованку від негоди слід уникати вологих місць, відійти подалі від окремих дерев та високих будівель. Не тримати при собі металевих предметів, вимкнути мобільні телефони, рації та інші діючі електроприлади. Сховатися у суху, захищену яму, канаву чи неглибоку балку. Якщо гроза застала у лісі, то треба вибрати ділянку з однаковими за висотою деревами та густою кроною і сховатися між ними (а не під ними). При умові, коли не вдалося знайти укриття, треба присісти і обхопити коліна обома руками, ступні тримати разом. Під себе покласти рюкзак чи якісь речі. Цим можна ізолювати себе від вологого ґрунту. А взагалі, під час грози і блискавки необхідно зачинити вікна (у сільській місцевості навіть пічний отвір), вимкнути електроприлади – комп’ютер, телевізор, електрочайник, радіоприймач та відмовитися від розмови по мобільному телефону.
 
Повернутись