ВИГАДАНИЙ БАТЬКО

   Відповідно до статті 135 Сімейного  кодексу України  при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбу, у випадках, коли немає спільної  заяви батьків або рішення суду, запис про батька дитини у книзі державної  реєстрації народження провадиться  за прізвищем та громадянством матері, а  ім’я та по батькові  батька дитини записується за її вказівкою.
   В 2016 році органами  державної реєстрації актів цивільного стану Вінницької області зареєстровано  близько 14 500 народжень, з  них понад 1 300 відповідно до ст.135  СК України.  По Оратівському району  за 2016 рік зареєстровано 134 народжень, з них 25 відповідно до ст. 135 СК України.
   У Верховній Раді зареєстровано урядовий проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері державної  реєстрації актів цивільного стану щодо приведення їх у відповідність з європейськими стандартами» (№ 4605), який пропонується внести зміни до  ст. 135 СК України: «При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, за  відсутності заяви матері та батька або рішення суду  запис про батька дитини в актовому записі та свідоцтві про народження не проводиться». У пояснювальній записці до проекту така новація обґрунтовується врахуванням міжнародного досвіду (Грузії, Литви, Естонії).
   До перебіг реєстрації  з прочерком у графі «Батько» можна віднести відсутність необхідності отримувати додаткові документи на підтвердження  статусу «одинокої матері» (витягу з актового запису про народження). Однак з етичної точки зору, відсутність запису про батька у свідоцтві про народження може спричинити психологічну травму для дитини та самої  матері. Необхідно надати право матері вирішувати чи зазначати відомості  про батька в актовому записі та свідоцтві про народження дитини.
 
 
 
Повернутись